Fundacja Dzieciom Pomagaj - logoCentrum Edukacyjno-Rehabilitacyjne Tęcza - logo
Drodzy Rodzice!
Dziś z cyklu „Mamo, Tato, co Ty na to? polecamy artykuł Katarzyny Pisuli- oligofrenopedagoga pt. "Wybiórczość pokarmowa u dzieci z ASD"

Spożywanie pokarmów, dzieci z ASD budzi wśród rodziców wiele niepotrzebnych emocji. Każde pojawiające się trudności które występują podczas posiłku, wiążą się z występującymi emocjami (przede wszystkim tymi trudnymi) zarówno ze strony dziecka jak i rodzica. Dzieci z ASD, które domagają się tylko określonego pokarmu między innymi: jedzą wyłącznie kaszkę mannę na śniadanie, obiad, kolację, a w przerwie domagają się przekąsek typu chipsy, paluszki, słodycze.Dostają je ponieważ rodzicowi wydaje się, że po kaszce nie są głodne.
Badania L. Biel mówią że ,,dzieci z ASD które także mają zaburzenia integracji sensorycznej zajmują środek spectrum zaburzeń żywieniowych. Dzieci nadreaktywne dotykowo zwłaszcza w okolicach oralnych mogą nie tolerować pokarmu o określonej konsystencji. Dzieci podreaktywne w tym obszarze mogą mieć tendencję do napychania ust jedzeniem, nie czują kiedy brudzą sobie buzię, lubią smaki jedzenia bardzo wyraziste.” Możemy zauważyć także różny stopień tolerowania pokarmów, między innymi ze względu na ich temperaturę. Są dzieci, które preferują tylko zimne lub tylko bardzo ciepłe pokarmy. Następnym problemem może być występująca nadwrażliwość węchowa, która nie pozwala dziecku na jedzenie potraw o określonym zapachu. U dzieci z ASD, które „jedzą oczami” i dla nich jedzenie musi być podane estetycznie, kolorowo, potrawy na talerzu nie mogą się stykać, nie mogą być posypane taj jak np. ziemniaki posypane koperkiem.
Zanim przystąpimy do pracy nad „niejadkiem” należy przeprowadzić dogłębną diagnozę zaburzenia. Praca z dzieckiem z wybiórczym jedzeniem to długi, trudny proces, wymagający od rodziców wytrwałości, wiele wyrzeczeń oraz poświęcenia.

Opracowała mgr Katarzyna Pisula – oligofrenopedagog

https://www.pomocautyzm.org/trening-jedzenia

Aktualności

wtorek 20 września 2022CER Tęcza
Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy 👇👇👇 Więcej »