Fundacja Dzieciom Pomagaj - logoCentrum Edukacyjno-Rehabilitacyjne Tęcza - logo
DRODZY RODZICE !
Zapraszamy na indywidualne konsultacje z psychologiem
mgr Małgorzata Zduńczyk tel. 502 512 187
wtorki oraz czwartki między godziną 9 a 12.

W związku z pandemią koronawirusa od trzech tygodni wielu z nas przebywa głównie w domach, a nasze kontakty towarzyskie ograniczone są do minimum. Zmieniły się nasze dotychczasowe przyzwyczajenia i częściej kontaktujemy się telefonicznie lub poprzez różnorodne urządzenia medialne. Każda nowa sytuacja, w której znajduje się człowiek może być dla niego trudna i frustrująca. Dodatkowo utrata kontroli nad wieloma aspektami naszego życia powoduje w nas nadmierny stres oraz lęk związany zarówno z sytuacją zdrowotną naszą i naszych najbliższych, jak również z sytuacją ekonomiczną.
Nie możemy lekceważyć zagrożenia, nie możemy również popadać w panikę. W sytuacji paniki i nadmiernego lęku nie jesteśmy w stanie myśleć i działać racjonalnie. Na drugim biegunie ludzkich zachowań jest lekceważenie sytuacji. Osoby prezentujące taki styl zachowań bagatelizują zalecenia dotyczące higieny, wychodzenia z domu oraz przebywania w większych skupiskach ludzi.

Dzieci są świetnymi obserwatorami nas dorosłych, a nasze emocje udzielają się im czasem ze zwielokrotnioną siłą. Dlatego bardzo istotne jest zachowanie spokoju i uczenie dzieci przystosowania się do nowej sytuacji.

Nasze dzieci w zależności od wieku, rozwoju intelektualnego oraz temperamentu w różny sposób prezentują swój stres, a ich rekcje emocjonalne mogą być często bardzo silne i gwałtowne i mogą objawiać się nadmiernymi wybuchami energii, płaczem i krzykiem, czasem zachowaniami agresywnymi lub autoagresywnymi.
Możecie Państwo zaproponować swoim dzieciom szereg absorbujących umysłowo i fizycznie ćwiczeń, które odciągną ich uwagę od przeżywanego stresu. Wśród wspólnych aktywności mogą się znaleźć codzienne czynności takie jak sprzątanie i gotowanie. Na pewno dużo radości dostarczy dzieciom wspólne pieczenie ciasta i drobnych ciasteczek. Dobrym sposobem na spędzanie czasu wolnego dla dzieci i młodzieży z umiarkowaną niepełnosprawnością intelektualną są różnorodne gry planszowe, które uczą dziecko radzenia sobie zarówno z emocjami pozytywnymi, jak i negatywnymi. Ponadto wspierają zdolność koncentracji uwagi oraz możliwości poznawcze dzieci. Podczas pobytu w domu można również oglądać bajki i ciekawe programy przyrodnicze. Wspólne oglądanie bajek może stanowić podstawę do ich omówienia i wyjaśnienia dzieciom zaistniałych w nich sytuacji. Należy pamiętać, by treści bajek były dostosowane do wieku dzieci i aby nie było ich więcej niż godzina dziennie.
Pomimo, iż nie ma teraz zajęć w Ośrodku nie należy zapominać o twórczych zajęciach naszych dzieci, proponując im różnorodne zajęcia plastyczne, których celem jest nie tylko usprawnianie umiejętności manualnych i grafomotorycznych, ale również twórcze kreowanie rzeczywistości, koncentracja uwagi i jej wydłużanie. Zajęcia plastyczne mają również aspekt relaksacyjny.
Dla tych dzieci, które poruszają się samodzielnie i mają dużą potrzebę ruchu można zorganizować na terenie domu zabawy ruchowe przy muzyce oraz zabawy z balonami. Wiele pozytywnych emocji sprawi dzieciom kołysanie w kocu lub wspólne z rodzicami ćwiczenia. Jeżeli macie Państwo możliwość zorganizujcie również aktywność na zewnątrz wybierając odosobniony las, czy łąkę. Obok spontanicznych zabaw ruchowych na świeżym powietrzu dzieci mają również możliwość podglądać przyrodę i poszukiwać pierwszych oznak wiosny.
Dbając o higienę psychiczną dzieci można zaproponować im zajęcia relaksacyjne połączone z wizualizacją. Autorka „Twórczej wizualizacji dla dzieci” Jennifer Day stwierdza m.in., że: „ jest to świadome wykorzystanie twórczej wyobraźni do rozwiązywania codziennych problemów: osiągania celów, pokonywania przeszkód, poszerzania świadomości i podwyższania jakości życia”. Wizualizacja może być dla dzieci sposobem na pokonanie ich trudności związanych z nadaktywnością, trudnościami w koncentracji, nadwrażliwością, czy też z irracjonalnymi lękami. Podczas relaksu należy pamiętać o rozluźnieniu mięśni i spokojnym, głębokim oddychaniu. Ważną rolę pełni głos (spokojny i łagodny) i światło (dziecko ma przymknięte oczy lub znajduje się w półmroku). Można wyobrażać sobie elementy realne i fikcyjne oraz angażować wiele zmysłów.

Czas spędzony z dziećmi może być dla wielu z Państwa niemałym wyzwaniem, ale może to też być dobry czas, dzięki któremu zyskają Wasze wzajemne relacje. Jest to czas, który uczy nas wiele cierpliwości i uważności na drugiego człowieka, szczególnie dla tego nam najbliższego.

Niesłychanie ważne jest, byście Drodzy Rodzice stanowili dla nich oparcie w trudnych chwilach, a Wasze domy były oazą spokoju, wzajemnej życzliwości i bezpieczeństwa. By tak się stało niezbędne jest, aby dzisiejszą sytuację traktować jak wyzwanie, któremu jesteśmy w stanie sprostać.mgr Małgorzata Zduńczyk- psycholog

Aktualności

wtorek 20 września 2022CER Tęcza
Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy 👇👇👇 Więcej »