Fundacja Dzieciom Pomagaj - logoCentrum Edukacyjno-Rehabilitacyjne Tęcza - logo
Drodzy Rodzice.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem Joanny Nogaj-pedagoga specjalnego pt. „Zabawy paluszkowe”

Rodzicu, pamiętasz jak mama sadzała Cię na kolanach i baraszkowała z Tobą w zabawie: idzie kominiarz po drabinie, idzie rak nieborak, wspominasz czasem warzenie kaszki przez sroczkę? Wspólne harce to bez wątpienia jedna z zabaw dzieciństwa i radosne wspomnienie beztroskiego czasu spędzonego w gronie najbliższych. Na czym zatem polega fenomen zabaw paluszkowych?
Zabawy paluszkowe to rodzaj aktywności ruchowej, zabawy relacyjnej z najmłodszymi dziećmi. Do harców wykorzystuje się głównie dłonie – swoje i malca. W zabawie istotę stanowi przyjemny dotyk. W oparciu o rytmiczne wierszyki lub piosenki z krótką fabułą dotykamy rączek, twarzy, pleców, głowy dziecka. Jest to ciekawa forma spędzania czasu i nawiązania bliskiej więzi z rodzicem.
Wierszyki i piosenki stanowią doskonały wstęp do nauki podstawowych umiejętności, ułatwiają zapamiętywanie i zapewniają powtarzalność. Rytmiczne frazy stanowią bazę wielu technik pedagogicznych. W Metodzie Dobrego Startu M. Bogdanowicz wierszyki wykorzystywane są do kształtowania orientacji w schemacie ciała, orientacji przestrzennej, wprowadzania liter i cyfr. Wierszyki wykorzystywane są także w chorwackim podejściu metody werbo – tonalnej i maja na celu rozwijanie kompetencji językowych. Zabawy paluszkowe przyczyniają się do rozwoju umiejętności manipulacyjnych, zręcznościowych, pozytywnie wpływają na rozwój refleksu, koncentracji uwagi oraz koordynacji wzrokowo – ruchowej. Podczas zabaw paluszkowych rozwija się mowa, dzieci chętnie uczą się nowych słów, inicjują kontakt z rodzicem oraz wyczekują reakcji dorosłego.Co najważniejsze podczas zabaw paluszkowych dziecko nawiązuje bliską więź z opiekunem. Wspólne harce to doskonała forma spędzania czasu i zabawy.
Chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=U8q3k7igZ8w
https://www.mjakmama24.pl/niemowle/rozwoj-niemowlaka/zabawy-paluszkowe-aa-R6wE-z3cy-hsnr.html

Aktualności

wtorek 20 września 2022CER Tęcza
Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy 👇👇👇 Więcej »