Fundacja Dzieciom Pomagaj - logoCentrum Edukacyjno-Rehabilitacyjne Tęcza - logo
Drodzy Rodzice! Po raz kolejny wznawiamy cykl artykułów „Mamo, Tato, co Ty na to? Zachęcamy Państwa do odwiedzania naszych stron, gdzie będą pojawiały się cyklicznie artykuły naszych nauczycieli oraz specjalistów z poradami, zagadnieniami współczesnej rewalidacji i rehabilitacji.

Wady postawy a zaburzenia SI ... materiał Fizjoterapeuty,terapeuty SI, Oligofrenopedagoga – mgr Agaty Czernielewskiej.

Aktulna rehabilitacja pediatryczna wciąż zmaga się z dużym problemem jakimi są wady postawy. Na postawę ciała mają wpływ czynniki genetyczne oraz czynniki środowiskowe. Prawidłowa sylwetka jest w dalszym ciągu jednym z głównych wyznaczników prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży. Postawa ciała jest to indywidualne ułożenie tułowia i kończyn względem siebie w pozycji stojącej. Wszelkie odchylenia od normy nazywane są wadami postawy . Na utrzymanie prawidłowej postawy składa się nie tylko odpowiednia wydolność mięśni posturalnych , ale także prawidłowe funkcjonowanie zmysłu propriorecepcji ( opowiadającego m.in.za ułożenie ciała w przestrzeni), zmysłu przedsionka ( odpowiedzialnego m.in. za zmiany pozycji głowy) oraz zmysłu wzroku , który w sposób wizualny kontroluje ułozenia ciała. Literarura fachowa podaje , iż u dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej odnotowuje sie większą tendncje do wad postawy aniżeli u rówieśników bez takich zaburzeń. Znająć składowe, które mają wpływ na utrzymanie prawidłowej postawy jawi się pytanie ,, wada postawy – przyczyna czy skutek zaburzeń integracji sensorycznej"? Jęśli szukacie Pańśtwo dopowiedzi na powyższe pytanie zapraszam do zapoznaniem się z poniższymi zródłami:

http://konferencja2018.marfan.org.pl/wp-content/uploads/2018/07/Twarowska.pdf
Żynda Ł, Kusto B, Grzyb A, Łosień T, Czaplińska A. Wady postawy u dzieci w wieku wczesnoszkolnym a zaburzenia integracji sensorycznej.Fizjoterapia w pediatrii i zagdanienie pokrewne. Lublin 2017

Aktualności

wtorek 20 września 2022CER Tęcza
Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy 👇👇👇 Więcej »