Fundacja Dzieciom Pomagaj - logoCentrum Edukacyjno-Rehabilitacyjne Tęcza - logo
Dziś kilka słów o Includo - komunikacji alternatywnej z osobami niepełnosprawnymi, od naszych logopedek Doroty Lisieckiej i Marleny Garncarz. Zapraszamy.

👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇
Nasz Ośrodek wzbogacił się o nowe sprzęty wysokiej technologii, do rozwijania umiejętności komunikacyjnych naszych wychowanków.
Najbardziej cieszy nas nowa wersja programu Boardmaker, z którego korzystamy od lat-obecnie jest to Boardmaker 7. Jest to nowoczesne oprogramowanie wspomagające komunikację alternatywną. Wyposażony jest on w bogatą kolekcję szablonów oraz nowoczesnych rozwiązań. Bardzo rozbudowana baza graficzna (45 tys. symboli pcs) umożliwia tworzenie indywidualnych pomocy do komunikacji AAC dostosowanych do potrzeb naszych wychowanków.
Program wizualny Bigbang obrazki to program dostosowany do potrzeb wychowanków z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu znacznym i głębokim. Wspomaga on myślenie przyczynowo-skutkowe, rozwija percepcję wzrokową i słuchową wychowanków.
Staliśmy się również posiadaczami PCEYE 5-eyetracker. Jest to urządzenie do śledzenia ruchów gałek ocznych i umożliwiający wysyłanie konkretnych poleceń komputerowi. Rejestrowany ruch gałki ocznej umożliwia kontrolowanie urządzenia, pisanie na klawiaturze i niemal dowolne użytkowanie. Sprzęt może posłużyć w wielu zastosowaniach m.in. do obsługi programu EyeGaze-Attention and Looking. Umożliwia on ćwiczenia wzrokowe i przyczynowo- skutkowe.
Oprócz programów do pracy z komputerem jesteśmy w posiadaniu różnych mniejszych pomocy technologicznych, takich jak: przyciski typu switch, służące do uruchamiania wszelkiego sprzętu np. zabawek, narzędzi elektrycznych typu suszarka, wiatrak, lampka stolikowa. Przyciski te uczą wychowanków celowości działania i dokonywania wyboru. Nowością technologiczną, którą posiadamy są też przyciski Vib Lit switch. Są to iluminowane przyciski o niskiej sile nacisku dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową, u których występują spastyka oraz inne ograniczenia fizyczne. Przedmioty wzbudzające duży zachwyt naszych wychowanków to m.in. interaktywny piesek, sterowany samochód bugatti, rybka puszczająca bańki mydlane i pingwinkowi zjazd.
Tablica podświetlana służy do rysowania za pomocą pisaków świetlnych, rozwija percepcję wzrokową oraz grafomotorykę wychowanków.
Indywidualną pomocą AAC dla naszych wychowanków są komunikatory zegarkowe, za pomocą których dziecko w szybki sposób komunikuje swoje potrzeby.

Liczymy na to, że zakupione narzędzia komunikacyjne umilą zdobywanie komunikacyjnych przez naszych wychowanków oraz usprawnią pracę naszym terapeutom AAC.

Aktualności

wtorek 20 września 2022CER Tęcza
Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy 👇👇👇 Więcej »