Fundacja Dzieciom Pomagaj - logoCentrum Edukacyjno-Rehabilitacyjne Tęcza - logo
Karmienie i pielęgnacja dzieci w koncepcji NDT-Bobath

Opieka nad dzieckiem wydaję się być czymś instynktownym dla wielu rodziców. Jednak w przypadku dzieci z zaburzeniami rozwoju lub niepełnosprawnością, codzienna pielęgnacja oraz karmienie staje się niejednokrotnie wyzwaniem dla ich rodziców lub opiekunów.
Karmienie
Przede wszystkim podczas karmienia należy pamiętać o odpowiedniej pozycji dziecka, oczywiście w miarę możliwości motorycznych. Nigdy nie karmimy dzieci w pozycji leżącej! Należy zapewnić odpowiednie siedzisko, pośrednie ustawienie miednicy, kręgosłup w osi, stawy kolanowe
i biodrowe w jednej linii. Osoba karmiąca pozostaje na wysokości wzroku dziecka, przy karmieniu od przodu.
Bardzo ważny jest dobór akcesorii do karmienia: łyżki, kubka, smoczka, butelki. Łyżeczka powinna być twarda, raczej nie silikonowa, aby można było wykonać docisk na środek języka. Lepiej płaska, krótka i okrągła. Szerokość łyżki taka, aby mieściła się na języku dziecka, nie szersza.
Powinniśmy uwzględniać parametry gastroenterologiczne, dietetyczne oraz wskazania pediatryczne, a także umiejętnie opracowywać konsystencje i fakturę podawanych pokarmów.
W terapii lepiej zacząć od gładkiego pokarmu, o jednolitej konsystencji. Dopiero później można wprowadzić grudki, ale miękkie, nie twarde, żeby dziecko roztarło ten pokarm o podniebienie. Potem można rozwadniać pokarm, aż do całkowicie płynnych. Te są najtrudniejsze do połknięcia. Trening picia najlepiej zacząć od kubka, jeżeli umiejętności dziecka na to pozwalają. W terapii zaczynamy od gęstych substancji do picia, potem coraz rzadsze.
Wskazówki:
• Nie wkładamy kubka między łuki zębowe.
• Kubek za dolnym mięśniem labialnym, przed dziąsłami.
• Najlepiej zacząć od małych kubków np. medela.
• Kubek nie kapek nie uczy funkcji picia, jest to ssanie.
• Kiedy dziecko opanuje picie z kubka, możemy włączyć słomkę. Lepsza cienka słomka, ponieważ dziecko domyka aparat oralny oraz jest mu łatwiej wciągnąć picie. Należy umoczyć górę słomki w soku, aby dziecko poczuło smak.
• Najlepiej stosować słomki silikonowe, nie plastikowe np. wykorzystać rurki z akwarium.
• Nie wlewamy picia do buzi.
Pielęgnacja
Handling- odpowiednie postępowanie z dzieckiem rodziców, terapeutów oraz wszystkich mający z nim kontakt. Jest to sposób układania, przenoszenia, podnoszenia, noszenia, ubierania, rozbierania, zabawy z dzieckiem, karmienia, higieny i zmian pozycji.
Główne zasady prawidłowego noszenia:
• Musimy zapewnić podparcie dla miednicy i kręgosłupa.
• Ręce dziecka wyprowadzamy do przodu na klatkę piersiową.
• Dbamy o symetrię głowy, tułowia i miednicy.
• Głowa powinna być przedłużeniem kręgosłupa.
• Dziecko nosimy po obu stronach.
Pozycjonowanie oraz opieka 24/7 jest podstawowym czynnikiem wpływającym na rozwój dzieci z MPD oraz innymi zaburzeniami OUN, a także na ich postępy w rehabilitacji oraz możliwości powstania wtórnych problemów w przyszłości. Pozycjonowanie to dobór pozycji, w której dziecko będzie jak najbardziej aktywne, przy zachowaniu prawidłowych (lub zbliżonych do prawidłowych) pozycji w stawach oraz wzorców ruchowych, aby zapobiegać zmianom wtórnym (przykurczom, deformacjom).

Agata Jeziorska-Fizjoterapeuta

Aktualności

wtorek 20 września 2022CER Tęcza
Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy 👇👇👇 Więcej »