Fundacja Dzieciom Pomagaj - logoCentrum Edukacyjno-Rehabilitacyjne Tęcza - logo
„Pedagodzy dla rodziców”

Dziś zachęcamy do przeczytania artykułu Jolanty Krótkiewicz dogoterapeuty „ORW CER TĘCZA”

Dlaczego dzieci lubią zajęcia z psem? Pozytywne aspekty dogoterapii.
„Pies jest jedynym stworzeniem na ziemi, które kocha cię więcej niż siebie samego” - Josh Billings

Kiedy dziecko wie, że dziś spotka się ze swoim ukochanym czworonożnym przyjacielem, z uśmiechem czeka na ten moment.
I zaczynamy. Naklejka ze zdjęciem psa na drzwiach gabinetu, i już wiemy z jakim pieskiem będziemy dziś się bawić, Puk, Puk i piosenka „Witaj piesku! Jak się masz!”
A pies jak codziennie ma się naprawdę bardzo dobrze. Co on takiego w sobie ma, że dzieci w podskokach idą na zajęcia dogoterapii?
Podczas zabawy z psem odnajdujemy proste, codzienne radości. Nic tu nie jest trudne i skomplikowane. Obecność psa powoduje, że chce nam się wykonywać wszystkie zadania. Nawet te, które wcześniej wydawały się trudne. Przy czym na zajęciach z psem nie ma stresu. Dziecko może pracować w swoim rytmie. Jeśli wykonamy tylko jedno zadanie z zaplanowanych, to i tak wywołamy u psa wielką radość , która oczywiście udziela się nam wszystkim..
Pies sprawia, że dziecko czuje się kochane i akceptowane za to, że jest. Wszystkie bariery znikają. Nie ma tu miejsca na zwracanie uwagi na wygląd, problemy z poruszaniem się czy z mową. Wszyscy cieszymy się z bycia razem i z wykonywanych zadań. Uczymy się poprzez wesołą zabawę. Jeśli czasami zadanie nie uda się wykonać prawidłowo, to pies zawsze pomoże emocjonalnie i zamiast smutku jest dużo śmiechu i radości. Oczywiście są momenty kiedy dziecko jest smutne i wycofane. I wtedy także dzięki obecności psa może się zrelaksować i uspokoić. Dzieci spontanicznie przytulają się do psa. Szukają w nim wsparcia i ucieczki od świata pełnego niedoskonałości i pośpiechu. Tutaj jest wszystko spokojne, przytulne i ciepłe jak sierść psa. Przytulając się do psa dziecko czuje się kochane i bezpieczne. Ciało psa ma temperaturę wyższą od człowieka około 1 stopnia i to powoduje termiczne odczucie przyjemnej i przytulnej miękkości – pełnej relaksacji.
Kiedy zajęcia się już kończą i odśpiewana została już piosenka „Żegnaj piesku! Pa, pa pa…”, zawsze następuje pytanie – To jutro też po mnie przyjdziesz?

Aktualności

poniedziałek 27 września 2021CER Tęcza
Nawiązywanie relacji i stymulacja wzrokowa czyli praca i zabawa na zajęciach z Michałem 🤩 Więcej »