Fundacja Dzieciom Pomagaj - logoCentrum Edukacyjno-Rehabilitacyjne Tęcza - logo
„Pedagodzy dla rodziców”

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem przygotowanym przez Olgę Sobocką- Łagoń oligofrenopedagoga ORW CER TĘCZA.

Sala Doświadczania Świata w domu

Jest takie miejsce, w którym człowiek przenosi się w inny świat – pokój, którego granic nie stanowią ściany a ludzka wyobraźnia. To świat pełen obrazów, zapachów i dźwięków, w którym niczego nie trzeba, za to wszystko można.
Tym miejsce jest sala doświadczania świata – Snoezelen ( w Polsce zwana Salą Doświadczania Świata ) jest znaną od ponad 35 lat metodą terapii polisensorycznej, która umożliwia oddziaływanie na wszystkie zmysły człowieka:

Istotą Snoezelen jest specjalnie przygotowane pomieszczenie, wyposażone w urządzenia umożliwiające stymulację zmysłów za pomocą odpowiednio dobranych bodźców. Tego rodzaju terapia pozwala dowolnie badać i chłonąć szeroki wachlarz bodźców zmysłowych w bezpiecznym i przyjaznym dla uczestnika środowisku. Atmosfera ciepła i relaksu zwiększa poczucie akceptacji i zaufania i daje tym samym możliwość swobodnego cieszenia się doznaniami zmysłowymi.
Elementy Sali Doświadczania Świata można w prosty sposób zrobić w domu.
Stolik Świetlny:
Do przezroczystego , plastikowego pudełka wkładamy lampki choinkowe. Zamykamy. Na wieczko kładziemy różne przedmioty : czarmobiałe karty, woreczki sensoryczne. Gasimy światło i gotowe.
Parasol sensoryczny:
Rozkładamy parasol . Zawieszamy płyty CD na sznurkach, nakrętki , koraliki, lampki choinkowe. Układamy gotowy parasol na podłodze lub trzymamy nad głową dziecka.

Stojak sensoryczny :
Do tego zadania potrzebujemy stojaka. Możemy użyć stojaka na ubrania czy zwykłego kila od szczotki umocowanego np. miedzy meblami. Zawieszamy na stojak , tj do parasola płyty CD, korale, lampki choinkowe.
Domek sensoryczny:
Potrzebmujemy dużego kartonu. W wieczku robimy dziurki, w nich umieszczamy lampki choinkowe – światłem do wnętrza kartonu. Kładziemy koc i poduszkę tak, by głowa dziecka była skierowana do wnętrza domku sensorycznego.

Do wszystkich zabaw dodajemy spokojną muzykę i zapach np. olejek eteryczny. Oddziałujemy wtedy na wiele zmysłów jednocześnie.

Serdecznie polecam artykuł z innymi zabawami sensorycznymi.
https://dziecisawazne.pl/15-zabaw-sensorycznych-dla-maluszkow/

Aktualności

wtorek 20 września 2022CER Tęcza
Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy 👇👇👇 Więcej »