Fundacja Dzieciom Pomagaj - logoCentrum Edukacyjno-Rehabilitacyjne Tęcza - logo
„Pedagodzy ORW CER TĘCZA dla rodziców”

„Jak nie zaburzyć naturalnego rozwoju niemowlęcia, stosując prawidłową pielęgnacji”
Kiedy na świat przychodzi niemowlę, troskliwi rodzice starają się zapewnić mu jak najlepsze warunki do zdrowego rozwoju oraz stworzyć możliwości poznania otoczenia. Zdarza się jednak, że opiekunowie mniej lub bardziej świadomie podejmują działania nie sprzyjające naturalnemu rozwojowi. Rodzice odgrywają największą rolę w dostarczaniu swojemu dziecku bodźców zewnętrznych, poprzez pielęgnację czy zabawę. Pielęgnacja obejmuje zarówno czynności związane z higieną, jak i zabawą, karmieniem, noszeniem i podnoszeniem dziecka.
Najczęstsze „fizjobłędy” popełniane przez rodziców maluszków:
Ograniczenie przestrzeni niemowlęciu
Niemowlęta potrzebują swobodnej przestrzeni do rozwoju. Najlepszym rozwiązaniem dla maluszków już 2 miesięcznych jest podłoga. Może być to mata antypoślizgowa lub miękki dywan. Z podłogi dziecko nie spadnie. Zrezygnujmy z bujaczków, w których dziecko przyjmuje pozycję zgięciową często asymetryczną oraz nie ma możliwości poznawania swojego ciała i otoczenia, a także zmiany pozycji przez co może stracić motywację do ruchu. Pamiętajmy również o ubrankach nie krępujących ruchów dziecka. Niech będą one luźne i wygodne.

Szybka, nerwowa pielęgnacja
Niemowlę ma bardzo delikatny i czuły układ nerwowy, przy tym układ ten chłonie wszystko jak gąbka. Dlatego czynności, które powtarzamy kilkanaście razy w ciągu doby mają ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka. Należy pamiętać, aby w miarę możliwości wykonywać czynności higieniczne przy dziecku spokojnie i harmonijnie. Podnosząc je z podłoża, zawsze należy pamiętać, aby główka była wyżej niż tułów, najlepiej też robiąc to przez przetoczenie dziecka na bok na swoją rękę. Wtedy dziecko nie jest „odklejane” od podłoża, ale jest w stanie zaobserwować zmianę pozycji. Wszystkie czynności jak noszenie, karmienie powinno wykonywać się obustronnie czyli raz na jedną stronę raz na drugą.
Przy dzieciach starszych należy pamiętać, aby podnosząc je nie chwytać pod same pachy dziecka, ale trzymając je za tułów lub podtrzymując za pupę.

Sadzanie dziecka
Nie należy sadzać dzieci oraz obkładać ich poduszkami, w celu utrzymania pozycji siedzącej. Prawidłowy rozwój jest jak program samorealizujący. Dziecko kiedy będzie gotowe usiądzie samo. Wtedy kiedy będzie miało wystarczająco silne mięśnie brzucha i grzbietu, aby tę pozycję utrzymać.

Prowadzenie za rączki podczas nauki chodu
To samo odnosi się do nauki chodzenia dziecka. My nie musimy uczyć dziecka chodzić. Maluch kiedy osiągnie potrzebne umiejętności, wstanie i pójdzie sam, bez naszej pomocy, będzie doskonalił tę umiejętność. Oczywiście musimy czuwać nad bezpieczeństwem malucha, ale nie uczmy go chodzić. Trzymanie za rączki uczy nieprawidłowego wzorca chodu, podnosi barki, zaburza koordynację dziecka. Nikt z nas przecież nie chodzi z rękoma wyciągniętymi do góry. Oczywiście rezygnujemy z wszelkich chodzików.

Aktualności

wtorek 20 września 2022CER Tęcza
Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy 👇👇👇 Więcej »