Fundacja Dzieciom Pomagaj - logoCentrum Edukacyjno-Rehabilitacyjne Tęcza - logo
Propozycje ćwiczeń i zabaw z elementami integracji sensorycznej do wykonania w domu

1.Przewożenie skrzatów Kładziemy mały kocyk lub poduszkę na podłodze. Kartki formatu A4(10sztuk) zgniatamy w kulki. Dziecko siada na piętach na kocyku dłonie opiera na podłodze i podciągając przeciąga się po podłodze i w ten sposób przewozi kulki z miejsca na miejsce. Dziecko zamienia się w ten sposób w łódź i pomaga np. skrzatom przedostać się na drugi brzeg rzeki.
2. Modyfikacja poprzedniego ćwiczenia: dziecko kładzie się na plecach, stopy opiera na podłogę kolana ugięte. Przesuwa się po podłodze odpychając się stopami.
3.Małpka na linie. Kolejna modyfikacja. Dziecko siada na kocyku po turecku. Można użyć liny, szala, paska od szlafroka i przymocować stabilnie do jakiegoś przedmiotu. Dziecko podciąga się za linę.
UWAGA!!! Jako przedmiotu na którym siedzi dziecko należy wykorzystać odpowiednio śliski materiał aby nie stawiał za dużego oporu podczas wykonywania ćwiczeń.
4.Pajęczyna. We framugę drzwi wklejamy za pomocą taśmy klejącej sznurek. Zadaniem KAŻDEGO z domowników jest takie przechodzenie przez pajęczynę żeby nie wpaść w sieć pająka. Jak ktoś dotknie linki robi np. 5 przysiadów.
5.Tor przeszkód-przejście przez rzekę/lawę. Na podłodze układamy różne przedmioty: poduszki, koc, taboret itp. ! Ważne żeby ułożone przedmioty były w miarę stabilne a w otoczeniu ich nie znajdowały się ostre kanty mebli. Ułożonymi na podłodze przedmiotami wyznaczamy ścieżki. Ułożone przedmioty służą za kamienie po których dziecko przechodzi i stara się nie wpaść „do rzeki”.

Opracowanie własne:
mgr Magdalena Kostecka Fizjoterapeuta/oligofrenopedagog

Aktualności

czwartek 24 listopada 2022CER Tęcza
Dzisiaj Maja z Grupy Seledynowej obchodzili swoje ósme urodziny😍🥳🎂 Maju, życzymy Ci wszystkiego pięk... Więcej »