Fundacja Dzieciom Pomagaj - logoCentrum Edukacyjno-Rehabilitacyjne Tęcza - logo
#ŚwiatowyDzieńŚwiadomościautyzmu #Polskananiebiesko #zaswiecsienaniebiesko #dzienautyzmu

„Spektrum (autyzmu) jest długie i szerokie, i wszyscy się na nim znajdujemy. Kiedy się w to uwierzy, łatwo zobaczyć, ile mamy ze sobą wspólnego” Lisa Genowa
Drugiego kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzień ten został ustanowiony na wniosek Kataru i ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu.
W tym dniu w Polsce symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski, dlatego zachęcamy wszystkich do zjednoczenia się z osobami w spektrum autyzmu oraz ich rodzinami. Można to zrobić na różne sposoby: ubrać się na niebiesko lub założyć niebieski element stroju, zaświecić niebieskie światło, sfotografować niebieskie przedmioty po czym wkleić zdjęcie pod tym postem w komentarzu. Bądźmy solidarni!
Autyzm to nie choroba. Osoby w spektrum autyzmu cechują się innym wzorcem rozwojowym. Mają odmienne sposoby komunikacji, wyrażania emocji, nawiązywania relacji. Każda osoba z autyzmem jest indywidualnością. To co jest wspólne dla wszystkich ludzi w spektrum to „doświadczany dyskomfort wynikający z odrębnych potrzeb sensorycznych, trudności z nawiązywaniem satysfakcjonujących relacji społecznych, specyficzne zainteresowania czy pasje (…)” (J. Ławicka „Podręcznik pedagogiki empatycznej”).
Autyzm towarzyszy osobie w spektrum przez całe życie. „Nie ma możliwości zmiany człowieka autystycznego w nieautystycznego” (Ławicka), jednak zapewniając odpowiednie wsparcie można poprawić jego komfort oraz funkcjonowanie. Osoby w spektrum autyzmu narażone są na brak tolerancji, wyśmiewanie a nawet dyskryminację dlatego dzisiejszy dzień jest bardzo ważny w rozszerzaniu wiedzy i podwyższaniu świadomości na temat autyzmu.
„Ludzie szukają różnych dróg do swojego szczęścia i spełnienia. To, że ktoś nie jest na Twojej drodze nie znaczy, że się zgubił.” H. Jackson Brown Jr.

Opracowała:
Katarzyna Nowak- oligofrenopedagog ORW CER TĘCZA

https://youtu.be/YvMl1AFMqw8

Aktualności

wtorek 20 września 2022CER Tęcza
Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy 👇👇👇 Więcej »