Fundacja Dzieciom Pomagaj - logoCentrum Edukacyjno-Rehabilitacyjne Tęcza - logo


Stopa w ciele człowieka pełni bardzo ważna funkcje. Jest nie tylko elementem podporowym, ale odpowiada także za funkcje dynamiczna – czyli pozwala każdemu z na swobodne przemieszczanie się. To od prawidłowego ukształtowania stopy zależy nasza cała postawa ciała. Prawidłowo ukształtowana stopa ma wpływ na ułożenie wszystkich powyższych elementów. W procesie kształtowania stopy ogromna role odgrywa dobór obuwia. Dziś właśnie temu zagadnieniu chcę poświęcić kilka zdań. Dobrze dobrane obuwie to ogromne wyzwanie dla każdego rodzica. Zwłaszcza, że noszenie źle dobranych butów grozi poważnymi konsekwencjami, nie tylko dla dziecięcych stóp, ale całego narządu ruchu. Pamiętajmy, że zniekształcenia powstałe w okresie dzieciństwa mają wpływ na cały układ kostno-stawowy dorosłego człowieka.  Aby dokonać właściwego doboru obuwia warto jest przed tym wykonać badanie stóp. Badanie stóp możliwe jest przy użyciu specjalistycznych urządzeń. Na szczególną uwagę zasługuje badanie z wykorzystaniem podoskopu. Przy pomocy podoskopu można analizować stopy u dzieci i młodzieży. Sprzęt ten daje wiele podstawowych informacji niezbędnych w trakcie diagnozowania i leczenia wszelkich schorzeń. Umożliwia właściwą ocenę kształtu stopy, obecności zgrubień na skórze, odcisków. W trakcie badania uzyskujemy także informacje niezbędne do doboru odpowiedniego obuwia. Warto więc zadbać, by buty dla dziecka były idealnie dopasowane. Sprawdź czym grozi niedopatrzenie:

·  Za mały rozmiar-przyczynia się do wykoślawiania palucha oraz tworzenia się tzw. palców młoteczkowatych.

· Za duży rozmiar- obuwie nie trzyma się kończyny dolnej , a to często powoduje otarcie i kontuzje

· Buciki zbyt ciasne- utrudniają dopływ krwi, przyczyniają się do deformacji i powstawania modzeli

· Nieprawidłowy zapiętek - Zapiętek może być zarówno zbyt sztywny, jak i zbyt elastyczny. Nadmierna sztywność w tym elemencie buta wymusza nienaturalny brak ruchomości w stawie skokowym. Z kolei zbytnia elastyczność i nie zapewnia stabilność w stawie skokowym, co grozi rozwojem szpotawości.
· Buty używane -Mimo tego, że wszędzie odradza się kupowania dziecku używanych butów, rodzice wciąż bagatelizują tę zasadę. To duży błąd, nawet buty po starszym bracie lub siostrze, mogą negatywnie wpłynąć na rozwój stóp kolejnej pociechy. Obuwie noszone jest bowiem wyprofilowane do stóp tylko jednej osoby – ich właściciela. Długotrwałe chodzenie w takim obuwiu wymusza więc nienaturalny chód, niezgodny z fizjologią stóp konkretnej pociechy. Nie oszczędzajmy więc na bucikach dla dziecka. Postawmy na sprawdzonych producentów, którzy gwarantują najwyższą jakość wykonania butów zgodnie z zaleceniami lekarzy i ortopedów.
 Możliwość wykonania badania z użyciem podoskopu daje nam corocznie organizowanie spotkania poświęcone temu zagadnieniu. W tym roku planowane jest już IV badanie. Badanie wykonujemy dzięki życzliwośći firmy MEMO we współpracy z ORW CER Tęcza oraz Fundacją Dzieciom Pomagaj. O terminie planowanego spotkania poinformujemy poprzez stronę internetową i profil facebooka.

 W przypadku kiedy istnieje potrzeba specjalistycznego doboru wynikającego z choroby  dziecka rodzić bądź opiekun prawny ma możliwość ubiegania się o dofinansowanie z środków NFZ lub PCPR / MOPS , jednak wcześniej powinien udać się do lekarza specjalisty ( ortopedy /chirurga/ neurologa/ lek. rehabilitacji/ reumatologa / diabetologa) , który wyda odpowiednie zlecenie. Pod tym adresem znajdziecie Państwo więcej szczegółów dotyczących poruszanego zagadnienia:

https://www.nfz-lodz.pl/dlapacjentow/najczesciej-zadawane-pytania/inne/7439-zlecenie-na-but-ortopedyczny

https://www.ortopedio.pl/porady-ekspertow/obuwie-ortopedyczne-i-profilaktyczne-jak-dokonac-wlasciwego-wyboru/

http://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-zrealizowac-zapotrzebowanie-na-srodki-pomocnicze-i-ortopedyczne/

Podsumowując należy podkręcić , iż odpowiednie buty to inwestycja w nasze całe dorosłe życie dlatego , pamiętajmy o tym kupując buty naszym pociechom. Wady stóp stanowią ogromna grupę schorzeń dziecięcych- a ich konsekwencje maja wpływ na funkcjonowanie narządu ruchu w naszym całym dorosłym życiu. Jest wiele czynników , na które nie mamy wpływu ( przebyte choroby, urazy) , dlatego niezmiernie ważne jest, aby eliminować zagrożenie tam  gdzie to  możliwe między innymi poprzez zdrowy tryb życia – aktywność ruchowa i dobór odpowiedniego obuwia!
Opracowała:

 mgr Agata Krotoszyńska

Fizjoterapeuta

Aktualności

piątek 17 maj 2019CER Tęcza
VIII Regionalny Mityng Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych za nami . W imprezie uczestniczyło 7 re... Więcej »