Fundacja Dzieciom Pomagaj - logoCentrum Edukacyjno-Rehabilitacyjne Tęcza - logo

Człowiek zaczyna odbierać wrażenia dotykowe już w 5-6 tygodniu życia płodowego. Wiele receptorów czuciowych znajduje się na skórze. Dzięki temu, że odbierają one doznania dotykowe, układ nerwowy może otrzymywać informacje z ciała i otoczenia. Skóra jest największym receptorem naszego ciała i zewnętrzną reprezentacją układu nerwowego. System dotykowy jest bardzo istotny dla rozwoju dziecka. Dotyk to pierwsza forma komunikacji między dzieckiem a rodzicem. Sprzyja on bliskości, budowaniu więzi, zaspokaja potrzebę bezpieczeństwa, miłości, oraz daje poczucie pełnej akceptacji. Wszystkie te czynniki mają wpływ na zdrowy rozwój zarówno emocjonalny jak i fizyczny oraz stanowią bazę na całe życie. Masaż jest tą formą dotyku, która oprócz przyjemności przynosi wiele korzyści zdrowotnych, podnosi odporność organizmu, stymuluje układ hormonalny, poprawia trawienie. Poprzez masaż możemy wpływać na stan układu nerwowego naszego dziecka. Masując dzieci leniwie możemy je pobudzić do działania, natomiast nadpobudliwe wyciszyć. 

MASAŻ KLASYCZNY
Masaż klasyczny to zespół zabiegów manualnych, które poprzez powierzchnię ciała - skórę w sposób mechaniczny działają na tkankę podskórną, mięśnie, torebki stawowe i więzadła. Także w postaci zmian odruchowych na układ krążenia, nerwowy, wewnątrzwydzielniczy oraz narządy wewnętrzne.

MASAŻ SHANTALA
Masaż Shantala obejmuje całe ciało dziecka, może być wykonany przez terapeutę a po krótkim kursie mogą go również wykonywać rodzice. Jest wspaniałą drogą komunikacji między rodzicem i dzieckiem. Ułatwia budowanie bliskiego kontaktu dając dziecku odczuć, że jest darzone zaufaniem oraz w pełni akceptowane.