Fundacja Dzieciom Pomagaj - logoCentrum Edukacyjno-Rehabilitacyjne Tęcza - logo
JAK SPRAWDZIĆ CZY DZIECKO DOBRZE NAS SŁYSZY?👂

Badanie jest bardzo proste i mogą je przeprowadzić także rodzice. Jest to tzw. orientacyjne badanie słuchu i warto je przeprowadzić zwłaszcza u dzieci, które nie mają aktualnych wyników badań słuchu. Jednocześnie wynik tego badania nie jest rozstrzygający (dlatego badanie nazywamy orientacyjnym), dlatego jeżeli pozostawia ono jakiekolwiek wątpliwości, to należy udać się na wizytę do specjalisty.

Słuchu nie badamy u dzieci, które przeszły w ostatnim czasie (do 2 tygodni) infekcje górnych dróg oddechowych. Badanie polega na powtarzaniu wyrazów wypowiadanych przez rodzica z rożnych odległości. Uniemożliwia się przy tym badanemu odczytywanie mowy z ruchów ust zasłaniając usta kartką papieru.

Jak przeprowadzić badanie?
✅ Każde ucho badamy oddzielnie. Stajemy w odległości ok. 3 metrów od dziecka (dzieci w wieku 3–5 lat) lub ok. 5 m od dziecka (6 lat i starsze).
✅ Zatykamy dziecku ucho, które nie będzie badane (najlepiej jeśli zrobi to drugi rodzic).
✅ Prosimy szeptem, aby:
👉dziecko młodsze (3–5 lat) pokazało przedmiot, obrazek lub część ciała
👉dziecko starsze (powyżej 6 lat) powtórzyło wyrazy, które rodzic wypowiada szeptem.
✅ Jeśli przynajmniej 4 z 5 elementów dziecko wskaże prawidłowo, świadczy to o dobrym słuchu.
✅ Jeżeli dziecko wskaże nieprawidłowo więcej elementów, kontynuujemy badanie na kolejnych 5 elementach, aby upewnić się, czy dziecko słyszy, czy zgaduje.

Badanie, które powyżej przedstawiamy, zostało opracowane i wystandaryzowane w Klinice Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie [zob. Lindner 1976; jego opis można znaleźć również u Styczek 1982].

Opracowała: Klaudia Nowacka-Cierniewska – neurologopeda, terapeuta metody Tomatisa

Aktualności

poniedziałek 22 kwietnia 2024CER Tęcza
🌍🌱 Dzień Ziemi - święto naszej planety! 🌍🌱 Dziś wychowankowie z grupy żółtej postanowili poznać nas... Więcej »